CZ | EN

+420 605 131 101 

Liqui Moly


Společnost LIQUI MOLY GmbH z Ulmu na jihu Německa nabízí širokou paletu vysoce kvalitních výrobků jako motorové oleje, aditiva, výrobky automobilové kosmetiky a servisní výrobky. Sortiment celkově zahrnuje více než 4 000 výrobků.
Číst více..


Další témata ...

Patriot EU - zabezpečení vozidel


Nová dimenze zabezpečení vozidel. Unikátní zabezpečení vašeho vozu GSM/GPS komunikační modul s celoevropským pokrytím.
Číst více..


Další novinky a nabídky ...

Provozní kapaliny

zpět
26.03.2018 / 12:26PROVOZNÍ KAPALINY

Provozní kapaliny jsou všechny kapaliny v motorovém vozidle, které umožňují jeho provoz. Jejich nedostatek může mít na svědomí nesprávnou funkci částí vozu nebo jeho úplnou nepojízdnost. Jejich kontrolou a údržbou si šetříte nejen čas, ale i peníze, neboť svému vozidlu prodlužujete život a zabraňujete celé řadě oprav.

Například kontrola hladiny oleje, kterou někteří odborníci doporučují dokonce při každém druhém tankování, Vám může ušetřit až desetitisíce korun a přitom stačí vzít hadr, vytáhnout měrku, otřít ji a vložit zpátky…zjištěním nedostatku oleje a následným dolitím zabráníte zadření motoru a jeho případné smrti. Olej je považován za nejdůležitější provozní kapalinu, která kromě pravidelných kontrol vyžaduje i servis, resp. výměnu oleje. Ta by se měla provádět jednou za rok nebo po ujetí 15 000 km, při kvalitnějším oleji a v případě prodlouženého intervalu lze provádět jednou za dva roky nebo po ujetí 30 000 km. Pokud jezdíte dlouho s nevyměněným olejem, motor se rychleji zanáší, opotřebovává, ztrácí mazací schopnost a svoji životnost. V našem autoservisu po zkušenostech doporučujeme i s kvalitním olejem častější servis. Mazací oleje a mazací látky snižují tření a opotřebení kluzných částí a blíže se jim věnujeme ZDE.

Naši pozornost si rozhodně zaslouží chladicí kapalina. Chrání motor před zahřátím a poškozením mrazem a právě před začátkem zimního období nastává nejvhodnější doba na její doplnění na předepsanou hodnotu. Touto kontrolou zabráníte zamrznutí vody, která by jinak mohla způsobit velké škody v motoru a chladiči. Chladicí kapalina je směsí nevápenné vody – destilované vody a nemrznoucí směsi. Proč destilovaná voda? Neobsahuje vodní kámen, který snižuje tepelnou vodivost a za určitých okolností může ucpat rozvody a kanály. Opatrní musíte být i při výběru nemrznoucí směsi, neboť smíchání různých druhů může způsobit poškození kovových dílů. Koncerny automobilek mají pro chladící okruhy svých vozů speciálně vyvinuté a doporučované chladicí kapaliny. Rozlišují se vzhledem, hustotou, ředěním, použitím.

Náš autoservis je na své zákazníky připraven a kromě nejčastěji používané chladicí kapaliny G 12+ (růžová kapalina) a G 11 (modrá) nabízí speciální nemrznoucí směsi G-R pro automobilky Renault, G-JKS pro japonské a korejské automobilky a G-PSA pro koncern Peugeot-Citroën.

Nezapomínat byste měli na garantovanou životnost a provádět výměnu chladicí kapaliny dle servisních doporučení. Do chladících prostředků patří např. i nejrozšířenější chladivo R134a, které se používá v klimatizaci k chlazení vnitřních prostor Vašeho vozidla. Jeho působení oceníte zejména v letních horkých dnech a jeho požadované množství Vám zjistíme a příp. doplníme v rámci servisu klimatizace…více ZDE.

Ani další provozní látka, kterou je mj. vysoce jedovatá, brzdová kapalina nemá doživotní garanci a její výměnu provádíme v našem servisu v rámci servisních prohlídek dle plánu údržby. Jedna z vlastností brzdové kapaliny je bod varu, který se uvádí v normách DOT (Department of Transportation, americké ministerstvo dopravy). Právě body varu zabraňují tvorbě parových bublin, které vznikají při brždění. Rozlišujeme DOT 3 – 205°C, DOT 4 – 230°C a DOT 5.1 – 260°C.

Podstatný vliv na funkci systémů ABS/ESR má také viskozita brzdové kapaliny, proto je nutné dbát na její specifikaci.

Paliva jako jsou např. benzín, nafta, zemní plyn byla možná do teď jediná provozní látka, které jste věnovali svoji pozornost. Nepatří však ani k základní péči o Váš vůz, jak jsme Vás doufám přesvědčili. Věříme, že svému vozidlu dopřejete dlouhý život, neboť on se stal nezbytnou součástí toho Vašeho. Budeme rádi, když zavítáte právě do našeho Karlservisu.

Těšíme se na Vaši návštěvu.